Tip na výlet – Panenské Břežany

Hlavní turistická sezóna už je sice za námi, blízké i vzdálenější okolí Neratovic ale nabízí spoustu zajímavých míst, kam se vypravit na výlet, po celý rok. Turistické informační centrum Neratovice bude čtenářům Listů nově představovat v každém čísle tip na výlet za historickými, kulturními či přírodními pamětihodnostmi naší části Středočeského kraje. Prvním naším turistickým cílem budou Panenské Břežany.


Panenské Břežany jsou obcí s mimořádně pohnutou historií. Úzce jsou spojeny s dechberoucí krásou barokní gotiky, slohu, jehož zakladatelem je autor zdejší kaple sv. Anny, slavný architekt Jan Blažej Sanitini-Aichel. Také ale připomínají temnou kapitolu našich dějin, kdy zde sídlili nacističtí zločinci a vrazi českého národa Karl Hermann Frank a Reinhard Heydrich.
V Panenských Břežanech stojí dva zámky – horní a dolní. Za druhé světové války, během německé okupace v období protektorátu Čechy a Morava, byly oba zámky vyvlastněny a užívány nacisty. Velitel police a říšský sekretář protektorátu, později německý státní ministr pro Čechy a Moravu K. H. Frank sídlil v horním zámku, zatímco zastupující říšský protektor Heydrich s rodinou obýval dolní zámek. Odkud vyjel i na svou osudnou cestu do Prahy, kde na něj byl úspěšně spáchán atentát československými parašutisty. Dolní zámek je dnes v soukromém vlastnictví a nelze jej navštívit, ale horní zámek je od roku 2012 ve vlastnictví Středočeského kraje, sídlí zde Památník národního útlaku a odboje.  Zdejší expozice „Zločin a trest“ připomíná útlak za období protektorátu, operaci Anthropoid a následné represe vůči českému obyvatelstvu. Prohlídka zahrnuje také rekonstrukci soudní síně, kde byli souzeni váleční zločinci včetně K. H. Franka. Interaktivní expozice používá nejmodernější technologie včetně virtuální reality. V blízkosti horního zámku se nachází pomník obětem první světové války. Do areálu památníku patří i Santiniho kaple sv. Anny. Pro Santiniho architektonický rukopis je typické, že stavby poutají pozornost nejen originálním vnějším tvarem, ale i detailně promyšlenými interiéry, které cíleně pracují se světlem, kompozicí prostoru, geometrickými vztahy a symbolismem. Panenskobřežanská kaple sv. Anny patří mezi jeho raná díla, vůbec poprvé použil svůj typický paprsčitý styl s velkým důrazem na světlo, které prochází okny v lucerně kopule.  


Areál památníku je otevřen celoročně vždy od středy do neděle. Velkou výhodou je bezbariérový přístup zámku s expozicí PNÚO i kaple sv. Anny. K dispozici jsou bezbariérové toalety i prostorný, moderní výtah, kterým se v případě potřeby pohodlně dostanete do patra s expozicí.  Bezplatné parkování je možné přímo před vstupem do areálu. Přímo pod zámkem se můžete občerstvit v podniku Bistro Santini, který má otevřeno rovněž denně kromě pondělí a úterý. Odpoledne najdete něco dobrého na zub také v Hospůdce u Toníčka, která zavírá pouze v pondělí. Hromadnou dopravou jsou Panenské Břežany z Neratovic ve všední den dostupné autobusy 348 a 657 s přestupem v Líbeznicích, o víkendu je nejlepší cestovat přes Prahu či Veltrusy.

Pro ty dobrodružnější z vás a pro ty, kdo chtějí udělat něco pro své zdraví, je tu i možnost pěší či cyklistické dopravy. Pokud se budete chtít vyhnout rušnějším silnicím, můžete využít například trasu z Byškovic směrem na Velikou Ves, odtamtud můžete pokračovat po polní cestě kolem vrchu Na Kočáku až do Panenských Břežan. Trasa vhodná pro terénní kola měří přibližně 10 km. Zpáteční trasu o podobné délce můžete zvolit přes Předboj, dále kolem výškového bodu Na Bezdězi zpátky do Byškovic.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy na výlety. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.