Klidná obec s bohatou historií, barokním kostelem a tradicí říční dopravy u břehu Labe.
Základní informace
Obříství se rozkládá 5 km severozápadně od města Neratovice a asi 7 km jižně od Mělníka. S přibližně 1700 obyvateli patří mezi malé, ale historicky významné obce, které jsou doslova přeplněny památkami. Skládá se ze tří malebných částí – Obříství, Dušníky a Semilkovice. Díky své poloze je velmi dobře přístupná a okolní krajina je vhodná pro turistiku, pěší výlety a vodní turistiku.
Historie
První písemné zmínky o obci pochází již z roku 1290. Díky své bohaté historii a četným majitelům obce se zde dochovalo mnoho historických památek. Název obce bývá často zaměňován, jeho původ však údajně souvisí se slovem břestie, což znamenalo brod – v minulosti bylo totiž nutné do osady doslova přebrodit vodní tok.
Obec se rozvíjela zejména v 19. století, kdy se v okolí začali stavět průmyslové podniky. Historicky byla rovněž spjata s vodní dopravou a zemědělstvím.
Zajímavostí je, že v letech 1841 – 1856 vyplouval z Obříství parník Bohemia, určený pro plavbu Obříství – Drážďany. Původní trasa měla vést z Prahy do Drážďan, avšak plavba z hlavního města by byla o dvě hodiny delší. Proto bylo praktičtější zajistit dopravu kočáry z Prahy do Obříství, odkud pak parník pokračoval po řece.
Památky

Dominantou obce je bezesporu barokní zámek, který byl postaven na místě původní tvrze, dnes je ale veřejnosti nepřístupný. Vedle něj se tyčí kostel Narození sv. Jana Křtitele s dřevěnou zvonicí a symbolickým památníkem obětem první světové války.
Na území obce se nachází také několik drobných sakrálních památek, jako jsou boží muky a kříže. Zvláštní pozornost si zaslouží ojedinělý hřbitovní kříž, který nechal tehdejší majitel panství vyrobit a přivést až z Neapole. Kříž je vybroušený z lávy z Vesuvu a dodnes ho najdeme na obřístevském hřbitově.
Za zmínku rozhodně stojí i čtyři metry vysoký morový sloup, socha sv. Markéty a o něco dále, socha sv. Jana Nepomuckého.

V Obříství žili či pobývali i významné osobnosti české kultury a historie. Svatopluk Čech zde trávil volné chvíle v domě, který se dochoval do dnes a je označen pamětní deskou. Bedřich Smetana zde pobýval ve venkovském, útulném domě, který dnes slouží jako muzeum věnované jeho životu. Obě místa připomínají silné vazby těchto osobností na obec a bezesporu stojí za návštěvu.
Kromě sakrálních památek nelze opomenout ani technické památky jako je Štěpánský most a starý labský jez. Zajímavostí Štěpánského mostu je, že jeho původní konstrukce měla být instalována v Chorvatsku, tehdejší části Rakouska-Uherska. V polovině stavby však bylo rozhodnuto o instalaci v Obříství.
Osobnosti
Nejvýznamnější osobností spojenou s Obřístvím je bezpochyby Bedřich Smetana, jeden z největších českých hudebních skladatelů. V obci pobýval několik let, započal zde práci na opeře Prodaná nevěsta a právě zde se podruhé oženil – v místním kostele sv. Jana Křtitele.
Dalším známým spoluobčanem byl básník a prozaik Svatopluk Čech. Kvůli své skromné povaze mu vadila rostoucí popularita, a tak hledal tiché místo, kde by se mohl věnovat psaní, včelaření a houbaření. Našel ho právě v Obříství, kde si zakoupil domek. Dnes slouží jako památník a mimojiné, i jako místní obřadová síň.
Co nevynechat?

Kromě zmíňených kulturních a historických památek stojí za pozornost také Pomník Svatopluka Čecha na náměstí, poblíž nedávno vysazené Lípy svobody. Významným přírodním prvkem v obci je rovněž památný strom – Jerlín v Obříství (jerlín japonský), který roste přímo před památníkem Bedřicha Smetany.
Část obce spadá do Chráněné krajinné oblasti Černínovsko. Nachází se zde Výklenková kaple, jediný dochovaný pozůstatek původní vesničky Semilkovice, která byla zničena po velké povodni údajně r. 1784. Na návsi dnešních Nových Semilkovic, které byly vybudovány kvůli zániku starých, se nachází kaplička se zvonkem, jenž byl zachráněn z původního kostela sv. Ondřeje ve Starých Semilkovicích.
Další zajímavostí je dům, nacházící se přímo za zámkem, směrem k fotbalovému hřišti, v blízkosti pozůstatku bývalého mlýna. Na jeho fasádě jsou vyznačeny historické záznamy o výšce vody při povodních, které Obříství postihly – některé z nich sahají až do 19. století. Dům se totiž nachází téměř přímo u řeky, a tak je důležitým svědkem povodňové historie.
Služby
Cukrárna – kavárna U Sikorek – cukrárna (Obříství 18, 277 42 Obříství, 736 676 811)
LANCÍK, s. r. o. – autoservis (Obříství 258, 277 42 Obříství, 315 781 643)
PIZZBURGS – Pizza & Burger Restaurant na návsi (Svatopluka Čecha 38, 277 42 Obříství, 774 260 688)
Restaurace Na Štěpáně – restaurace (Obříství, Mělnická č.p. 82, 315 674 555)
Restaurace u Králů – restaurace (Obříství č.p. 25, 277 42 Obříství, 315 685 026)
Na Kmíně – penzion, bistro (Bedřicha Smetany 24, 277 42 Obříství, 773 824 550)
Tip na výlet: 8 km okruh blízkým okolím

Vydejte se na příjemnou turistickou trasu, která Vás provede historickými a přírodními krásami Obříství a jeho okolím. Výchozím bodem je morový sloup, vztyčený do výšky čtyř metrů, který připomíná tragické epidemie v minulosti. V blízkém okolí si lze prohlédnout také sochu sv. Jana Nepomuckého a sochu sv. Markéty.
Odtud cesta vede přes klidnou silnici, odkud se naskýtá pohled na místní barokní zámek s kostelem sv. Jana Nepomuckého společně se dřevěnou zvonicí a památníkem padlých v první světové válce. Cesta dále vede k domu za zámkem – v jeho blízkosti, u fotbalového hřiště se nachází značení právě historické hladinové výšky při povodních.

Stejnou cestou se vrátíte zpět na náměstí, kde míjíte znovu sochu sv. Markéty a dojdete až k pomníku Svatopluka Čecha.
Odtud pokračujete po hlavní silnici směrem k Památníku Svatopluka Čecha – venkovské chalupě, kde básník pobýval. Dnes dům slouží jako obřadní síň a nese pamětní desku:
“ZDE BYDLEL SVATOPLUK ČECH BÁSNÍK ČESKÝ 1/2 1895–1/10 1903”.
Další zastávkou na trase je Památník Bedřicha Smetany, který je možné po předchozí domluvě s průvodkyní navštívit i uvnitř. Expozici tvoří memorabilia jako jsou obrazy, nábytek, klavír a předměty k denní potřebě.
Trasa pokračuje kolem Nových Semilkovic, kde se nachází kaple s původním zvonem ze zaniklých starých Semilkovic.

Dále se vydáte do přírodní rezervace Úpor, kterou prochází polní cesta až k Výklenkové kapli – jedinému dochovanému pozůstatku bývalé vesnice Semilkovice, zaniklé po katastrofální povodni v únoru roku 1784, kdy to byla jedna z největších povodní v Čechách.
Další zastavení je až u Malé vodní elektrárny Obříství, postavené na Labi jako první nízko spádová vodní elektrárna v Česku. Do provozu byla uvedena v roce 1995.
Příjemnou procházkou přímo okolo toku vody dojdete až ke Starému labskému jezu. Stavba dříve sloužila k zajištění splavnosti Labe, říční regulaci a také k převozu uhlí.
Dnes slouží jako historická ukázka rané vodní infrastruktury, byla v provozu zhruba 60 let.
Trasa dále vede podél Labe až ke Štěpánskému mostu, elegantní ocelové konstrukci z roku 1912. Most lze obdivovat zespodu či přímo dojít na něj.

Návratová cesta vede pod Štěpánským mostem, kde se z druhé strany dá obejít. Tam se napojíte na hlavní silnici, kde tedy chvíli musíte sdílet společnost s auty, ale až projdete okolo restaurace, napojíte se na chodník a po něm se vrátíte zpět do centra Obříství. Celý okruh zakončíte tam, kde jste začali – u morového sloupu.
A pokud vám ještě zbyde čas, zamiřte k místnímu unikátu – kříži z lávy, který stojí na místním hřbitově. Ten se nachází přibližně půl kilometru od morového sloupu, po ulici Školní a dále Ke hřbitovu. Tento památník upoutá svou jednoduchostí a originalitou.