Klidná obec s barokním kostelem, lužním lesem a blízkostí Labe
Základní informace
Libiš je středně velká obec s přibližně 2 800 obyvateli, která se rozkládá těsně u jižního okraje Neratovic. Leží v Polabské nížině na pravém břehu řeky Labe ve Středočeském kraji, zhruba 25 kilometrů severně od Prahy. Díky blízkosti přírody i městských služeb je vyhledávaným místem pro klidné bydlení i rekreaci.
Libiš byla během své historie několikrát přičleněna k vedlejším Neratovicícm, s nimiž těsně sousedí, dnes na sebe obec s městem plynule navazují.
Historie
První písemná zmínka o Libiši pochází z roku 1323, kdy byla obec součástí panství svatovítské kapituly. Ve středověku šlo o převážně zemědělskou ves s pozdějším rozvojem vinařství a chmelařství.
Důležité místo v dějinách obce má historický přívoz přes řeku Labe zvaný Štěpánův. Ležel na významné středověké dálkové obchodní cestě spojující Prahu s Mělníkem a pak se vzdálenějšími cíli, jakými byli například Žitava. Důležitost labského přívozu u Libiše potvrzuje existence tvrze v jeho těsné blízkosti. Štěpánův přívoz fungoval po řadu století, až v roce 1912 jej nahradil most.V 19. století zde působila řada spolků a škol, což dokládá tehdejší kulturní úroveň obce. Obec si dokázala uchovat svůj vesnický ráz i původní zástavbu, ovšem průmyslový rozmach sousedních Neratovic ve 20. století měl na Libiš zásadní vliv.
Paradoxem je, že chemička Spolana Neratovice, která se na tomto rozvoji především podílela, neleží v katastru Neratovic, ale právě Libiše.
Podle pověsti zde bývala tvrz v místech východně od bývalého štěpánského přívozu na Labi, kde je nyní les. Před dávnými lety zde byly zbytky zdí a mnoho velkých kamenů. Místo bylo nazýváno na kole, na zámku, na starém hradě. odle pověsti byla tvrz letním sídlem kněžny Libuše, která také v Libiši dala postavit pohanský chrám v místě, kde je dnes kostel sv. Jakuba. Z tvrze prý vedla podzemní chodba až do kostela v Libiši. Tvrz i ves byly nazvány jménem zakladatelky Libuše (Libuš). Nezachovaly se však listiny, jež by se o tvrzi zmiňovaly a předpokládá se, že ve skutečnosti je název obce odvozen z osobního jména Libich, tedy „Libichova ves“ či „Libichova usedlost“.
Archeologické nálezy však o pohanském pravěkuskutečně svědčí, pohanské mohyly objevené za kostelem obsahovaly lidské kosti, popelnice (keramické nádoby na zpopelněné ostatky) a jiné starodávné předměty.
V souvislosti s přívozem lze zmínit pověst o sv. Vojtěchovi, který byl údajně od pohanských přívozníků ztýrán, když odpočíval po cestě, sedě na jednom balvanu. Tuto událost údajně připomíná zmíněný balvan, stojící uprostřed kaple sv. Vojtěcha ze 17. století v nedalekém Hájku. Pověst pravděpodobně odráží příběh mučednické smrti, kdy byl sv. Vojtěch při své misi v Prusku po vystoupení z lodi na jednom z ostrovů udeřen veslem, proboden sedmkrát oštěpem a nakonec sťat. Jedním z atributů sv. Vojtěcha je veslo.
Památky
Dominantou Libiše je barokní kostel sv. Jakuba Většího z první poloviny 18. století. Stojí na místě starší gotické stavby a je obklopen hřbitovem s historickými náhrobky. Zajímavostí je i menší evangelický kostel z 20. let 20. století, který odráží různorodost duchovního života v obci.
Na návsi se nachází památník padlým v první světové válce a kolem obce jsou rozesety drobné kapličky a kříže. Některé původní zemědělské usedlosti s klasicistními prvky připomínají tradiční architekturu Polabí.
Osobnosti
S Libiší je spjato několik zajímavých osobností, především z oblasti umění a školství. Jmenovat je vhodné určitě historika dr. V. V. Štecha, který v Libiši řadu let žil a své vzpomínky literárně zpracoval v knize „V zamlženém zrcadle“.
Co nevynechat
- Kostel sv. Jakuba Většího – ukázka barokní církevní architektury v regionu
- Lužní lesy u Labe – přírodní chráněná oblast vhodná k procházkám a cyklistice
- Evangelický kostel – jednoduchá a vzácná sakrální stavba z první republiky
- Naučná stezka – trasa vedená kolem obce přibližuje místní přírodu a historii
- Památník padlým – připomínka obyvatel obce, kteří padli v první světové válce
Služby
V obci se nachází základní a mateřská škola, pošta, knihovna, několik obchodů s potravinami a drogerií. Je zde praktický lékař, restaurace a sportovní areál s fotbalovým hřištěm. Libiš má pravidelné autobusové spojení s Neratovicemi, odkud je možné pokračovat vlakem směrem na Prahu nebo Mělník.
Tip na výlet
Vydejte se pěšky nebo na kole po stezce podél Labe proti proudu směrem na Obříství. Trasa vede klidným lužním lesem, který je součástí přírodní rezervace Černínovsko Cestou můžete obdivovat říční krajinu, staré meandry a slepá ramena, a bohatě osídlená ptactvem, vzácnými obojživelníky a dalšími chráněnými živočichy. Po stezce je možné pokračovat dle libosti až k Mělníku i dál po značené páteřní cyklostezce č. 2 – populární Labské stezce.