Vesnička v Polabské nížině, obklopená přírodou a chráněná protipovodňovým valem.
Základní informace
Zálezlice se nachází přibližně 6 km jihozápadně od Mělníka a asi 4 km severně od Neratovic. Tato malebná obec s necelými 500 obyvateli leží na pravém břehu Vltavy v rovinaté a úrodné krajině. Díky své klidné atmosféře, přírodním krásám a výhodné poloze je ideálním výchozím bodem pro pěší i cyklistické výlety. Zálezlice tvoří tři části – Zálezlice, přilehlá vesnička Kozárovice a Zátvor.
Historie
První písemná zmínka o Zálezlicích pochází již z roku 1300. Obec patří mezi nejstarší sídla v regionu a její historie je úzce spjata se zemědělstvím, především pěstováním obilovin a chmele. Název obce pravděpodobně vychází od slovesa „zalezti“ – obec totiž leží poněkud skrytě mezi říčními rameny. V průběhu staletí patřily Zálezlice různým šlechtickým rodům, mezi nimiž vyniká rod Lobkowiczů.
V roce 2002 byla obec silně postižena ničivou povodní, která způsobila rozsáhlé škody. Díky úsilí místních obyvatel a podpory z celé republiky se Zálezlice dokázaly vzpamatovat a dnes představují ukázkový příklad moderní venkovské obnovy.
Památky

Dominantou obce je barokní kostel sv. Mikuláše, jehož dnešní podoba pochází z 18. století. Kostel je zasazen do malebného prostředí na návsi.
Za zmínku stojí také památník obětem velké vody z roku 2002, umístěný symbolicky na jednom z domů. V několika místech obce jsou na domech vyznačeny výšky hladiny vody během povodní v různých letech – jedná se o dojemné i varovné memento živlu, který obec opakovaně ohrožoval.
Mezi technické zajímavosti patří ochranná protipovodňová hráz, která byla vybudována po roce 2002 a dnes chrání obec před dalším podobným neštěstím. Hráz se stala nejen funkčním, ale i symbolickým prvkem moderní ochrany této obce.
Osobnosti
Zálezlice jsou rodištěm sbormistra a hudebního skladatele Františka Vrby. Obec jinak není přímo spojena se slavnými osobnostmi národního významu, ale může se pochlubit řadou místních rodáků, kteří se zasloužili o rozvoj kulturního i společenského života.

Co nevynechat?
Kromě historického kostela stojí za návštěvu i přírodní památka Kozárovická tůň, která se nachází v blízkosti slepého ramene Vltavy. Jedná se o pozůstatek původního meandru. Lokalita je oblíbeným místem pro milovníky přírody a klidné procházky.
Na návsi se nachází příjemné posezení, které slouží jako místo odpočinku pro obyvatele i návštěvníky. V obci je také dětské hřiště, několik odpočinkových míst a vede zde i cyklotrasa č. 2 – Kralupy nad Vltavou – Nelahozeves – Zálezlice – Mělník – Ústí nad Labem.
Služby
Obecní úřad Zálezlice – obecní úřad (Zálezlice 111, 277 45 Zálezlice, tel.: 315 685 053)
Zálezlická pekárna – pekárna (Zálezlice 74, 277 45 Zálezlice, tel.: 720 505 007)
Hanka Mochov s. r. o. – farma, prodej čerstvé zeleniny (Zálezlice 112, 277 45 Zálezlice, tel.: 731 652 177)
Tip na výlet: Zátvor a okolí – za historií, přírodou a odpočinkem
Pokud se vydáte do zálezlické části zátvor, čeká vás zajímavá a nenáročná trasa s několika možnostmi kam se vydat – ideální pro pěší turistiku, cyklisty i kolečkové bruslaře.
Rozcestí – tři směry ze Zátvor, tři zážitky
Zobrazit na mapy.cz 📍(hospodářský dvůr, Obříství)
Pravý směr (ke starému hospodářskému dvoru a do Obříství) – Nacházíme se na silnici která vede přímo ze Zálezlic do části Zátvor, kde musíme přejít právě zmiňovanou protipovodňovou ochranu, malý kopeček, kde dojdeme na rozcestí. Vydejte se vpravo směrem k fotbalovému hřišti.
Po klidné cestě dojdete až k rozpadajícímu se hospodářskému dvoru, který byl v roce 2002 silně zasažen povodní. Místo působí opuštěně a nese jasné stopy katastrofy, která zasáhla celou oblast. Pozor – vstup do objektu je přísně nedoporučen! Budova je staticky narušená, stropy hrozí zřícením. Doporučujeme obdivovat místo z bezpečné vzdálenosti.
Z této cesty můžete dále pokračovat až do sousední obce Obříství, přičemž projdete malebnou přírodní rezervací Úpor. (vhodná jen pro pěší a terénní kola – nepříznivá cesta od dvoru směrem do Obříství)
Zobrazit na mapy.cz 📍(soutok z druhé – pravobřežní strany)
Zobrazit na mapy.cz 📍(soutok z Mělnické strany)

Rovně (k řece Vltavě a k soutoku) – Pokud se na rozcestí vydáte rovně, čeká vás příjemná a klidná cesta vedoucí až k břehu Vltavy. Toto místo je ideální pro odpočinek nebo jen tiché posezení u vody. Na břehu řeky se vám pak otevírají další možnosti pokračování výletu.
Vydáte-li se doprava, dostanete se znovu k rozcestí kde vám stopy mohou vést znovu k hospodářskému dvoru. Pokud se však rozhodnete sledovat tok Vltavy dál, cesta vás dovede až k soutoku Labe s Vltavou. Přijdete k němu však z druhé (pravobřežní) strany, takže není možné přejít řeku a dostat se na mělnickou stranu.
Zvolíte-li na rozcestí cestu vlevo, otevře se vám trasa vedoucí směrem na Mělník. Pěkná cesta podél Vltavy vás povede přes most v Bukoli a dále do Lužce nad Vltavou. Odtud lze pokračovat přes obec Zelčín, kde se nachází oblíbený ZOO park, a dorazíte až na Mělník k soutoku Labe s Vltavou z mělnické strany – oblíbenému výletnímu místu s úchvatným výhledem a výrazným historickým významem. (vhodná spíše pro pěší a terénní kola)

Zobrazit na mapy.cz 📍(Zálezlice – Kozárovice)
Levý směr (příjemnou procházkou do Kozárovic) – Zvolíte-li levou cestu, dorazíte do přilehlé části Kozárovice, o níž jste již slyšeli v souvislosti s Kozárovickou tůní – přírodní památkou. Stezka vás povede přímo okolo ní. (vhodná pro všechny – pěší, cyklisty, bruslaře i rodiny s kočárky)
Všechny tyto trasy jsou do určité míry propojené – na několika místech se vzájemně sbíhají a vedou ke stejnému cíli. Část cest je asfaltová, a tedy vhodná téměř pro jakýkoli způsob pohybu – pěší, cyklistiku, brusle i kočárky.
Neplatí to však pro celý úsek. Na některých místech se asfalt mění na kamenitou nebo štěrkovou cestu, což může ovlivnit jejich sjízdnost. V této lokalitě tak záleží především na každém návštěvníkovi, jakou trasu si zvolí a jakým způsobem ji chce projít. Pokud by zvolená cesta nevyhovovala, není problém se kdykoli vrátit a zvolit jinou, podobně atraktivní trasu.